מהן השיטות המתקדמות בתחום שיקום הפה?

קיימות שיטות שונות לשיקום הפה

שיקום הפה הינו תחום התמחות בענף רפואת השיניים המיועד לצרכי התאמת פתרונות טיפוליים לאנשים המתמודדים וסובלים מבעיות שונות הקשורות לשיניים וחלל הפה. ברוב המקרים, נהוג לסווג את תחום שיקום הפה למצבים בהם המטופל מתמודד עם אובדן של מספר שיניים,  אך בהגדרה הרחבה של תחום טיפולי שיקום הפה, ניתן למצוא התייחסות טיפולית לכל סוגי הבעיות הקשורות לשיניים וחלל הפה, לרבות, טיפולי מנע למחלת החניכיים, ניתוחי לסת, שחזורי שיניים, טיפולי שורש וחידוש של טיפולי שורש ועוד.

שיקום הפה – שיטות שונות

ברוב המקרים, כאשר מדברים על שיטות לשיקום הפה, מדברים על שתי שיטות טיפוליות עיקריות: שיקום נייד ושיקום קבוע:

  • שיקום נייד - שיטת טיפול זו מיושמת באמצעות התאמתה מבנה של שיניים תותבות שמטרתן להחליף את השיניים החסרות וזאת לצרכי תפקוד מיטבי ככל הניתן של השיניים לצרכי לעיסה ועיכול מזון. שיטה זו היוותה את הפתרון האסתטי הנפוץ ביותר למקרים של שיניים חסרות עד לפני מספר שנים, כאשר מבנה התותבות ניתן להכנסה והוצאה בכל עת.
  • שיקום קבוע- בשנים האחרונות, לנוכח ההתקדמות הטכנולוגית בענף רפואת השיניים בכלל ובתחום כירורגיית פה ולסת בפרט, שיטות לשיקום הפה מסורתיות כגון: שיני זהב ושיקום נייד, פינו את מקומן לשיטת ה-שיקום הקבוע. שיטה זו מיושמת באמצעות השתלת שיניים (שתלים דנטלים) והיא הובילה לשינוי משמעותי ברמת הטיפול בשיניים חסרות ורמת המניעה של מחלות דנטליות כאלו ואחרות. שיקום קבוע (כשמו כן הוא), מאפשר מענה קבוע ויציב למצבים של אובדן וחוסר שיניים. השתלים הדנטלים המשמשים לצרכי שיקום קבוע נחשבים כיום לפתרון היעיל והאסתטי ביותר, כאשר הטיפול מיועד גם לאילו מביניכם המתמודדים עם אובדן של מספר שיניים.
  • שיקום הפה באמצעות כתרים – כתרים וגשרים נחשבו לשיטת טיפול נפוצה עד לפני מספר שנים, וגם היום הם משמשים כאמצעי טיפולי במסגרת טיפולי השתלת שיניים.

טיפולי שיקום הפה- כיצד?

תכנית הטיפולים למטרות טיפולי שיקום הפה, נקבעת ומתוכננת על ידי רופא מומחה בתהליכי שיקום הפה, כאשר בחירה של שיטה טיפולית מבין שיטות לשיקום הפה, נעשית על ידי הרופא בהתאם למצבן של השיניים הטבעיות של המטופל, בהתאם למספר השיניים החסרות ובהתאם למצבה של עצם הלסת. חשוב לציין שבמקרים בהם קיים חוסר בעצם הלסת של המטופל, הוא נדרש לניתוח השתלת עצם במידה והוא מעוניין בטיפולי השתלת שיניים כחלק משיטת השיקום הקבוע.

בנוסף לכל המופיע לעיל, שיטות לשיקום הפה כוללות גם טיפולי מנע לבעיות שיניים ומחלות חניכיים העלולות להוביל לנסיגת חניכיים, ספיגת עצם ואובדן שיניים.

טיפולי אסתטיקה ניתוחים פלסטיים
© כל הזכויות שמורות לאסתטיק נט